7 auklėjimo klaidos, trukdančios vaikams tapti lyderiais

Tėvai išeikvoja daug jėgų ir energijos tam, kad savo vaikams duotų viską geriausią. Deja, per didelė meilė ir rūpinamasis vaikais dažnai trukdo ugdyti juose savarankiškumą, atsakomybę ir lyderystės gebėjimus.

Šią problemą detaliai išstudijavo Timas Elmoras, lyderystės meno ekspertas ir geriausių knygų apie psichologiją autorius. Šiuo metu Timas Elmoras – įkūrėjas ir prezidentas nekomercinės Growing Leaders organizacijos, kuri padeda vaikams ir paaugliams ugdyti lyderystės įgūdžius.

Taigi, Timas Elmoras papasakojo apie tai, kokios 7 tėvų klaidos trukdo vaikams tapti lyderiais ir tapti sėkmingais gyvenime.

1. Tėvai neleidžia vaikui rizikuoti

Šiuolaikiniame pasaulyje pavojai laukia mūsų beveik kiekviename žingsnyje. Bijodami dėl savo vaikų gėrovės, tėvai daro viską, kas yra įmanoma, kad juos apsaugotų. Galų gale tai jų darbas. Tačiau pernelyg didelis rūpestingumas gali trukdyti vaikams tapti lyderiais.

Europos psichologai nustatė, kad vaikai, kuriems buvo draudžiama žaisti lauke, nebuvo nors kartą sužeidę kokią nors kūno dalį, užaugus dažnai kenčia nuo įvairių fobijų. Vaikai turi bent porą kartų kristi, kad suprastų, kad nesėkmės tai normalu. Paaugliai turi susiginčyti, pažinti pirmą meilę ir išsiskyrimo liūdesį tam, kad pasiektų emocinę brandą, kuri yra būtina rimtiems santykiams.

Kai tėvai pernelyg saugo vaikus nuo nesėkmių, jie skatina aroganciją ir žemą savigarbą.

2. Tėvai labai greitai ateina į pagalbą

Šių dienų jaunimo karta neturi tam tikrų įgūdžių, kurie buvo įprasti vaikams prieš trisdešimt metų. Kai pernelyg greitai tėvai ateina vaikui į pagalbą ir apsupa savo rūpestingumu – tai atima iš vaiko galimybę pačiam rasti išeitį iš sunkios padėties. Dėl to vaikas nesimoko savarankiškai priimti sprendimus. Ankščiau ar vėliau vaikas pripranta prie to, kad tėvai pastoviai jam padeda. Jis galvoja taip: „Jei aš suklysiu ir nepasieksiu tikslo, tai ateis suaugusieji ir viską ištaisys.“ Tačiau realiame pasaulyje ši schema visai netinkama, todėl tokie vaikai užauga visiškai nekompetentingi.

3. Tėvai pernelyg žavisi savo vaikais

Daugelis tėvų nuolat giria savo vaikus ir jiems sako, kad jie protingesni ir gražesni už kitus vaikus. Jie mano, kad tai padės vaikams pasijausti ypatingais ir išugdys juose savigarbos jausmą. Tačiau toks elgesys dažnai turi priešingą pusę. Galų gale vaikas pradeda pastebėti, kad vieninteliai, kurie laiko jį gabiu – tai jo mama ir tėtis. Ir vaikas pradeda abejoti savo tėvų objektyvumu. Jam patinka, kad jis yra giriamas, tačiau supranta, kad tai nėra nieko bendro su realybe.

Tėvai pernelyg giria savo vaiką ir nemato jo blogo elgesio, taigi su laiku toks vaikas pradeda sukčiauti ir meluoti, bandydamas tokiu būdu išvengti nemalonumų. Todėl jis tiesiog nepasiruošęs susitikti su sunkumais.

4. Kaltės jausmas trukdo tėvams teisingai auklėti vaikus

Vaikai greitai pamiršta nuoskaudas, jis neturi mylėti jus kiekvieną minutę. Gyvenime jiems teks išgyventi daug sunkumų, ir jeigu jis bus išlepintas – tai gali sutrukdyti jam sėkmingai juos įveikti.

Nebijokite ir kartais sakykite jiems: „Ne.“, kad jie išmoktų kovoti už savo norus. Kaip taisyklė, tėvai atiduoda vaikams viską, ko tik vaikai pageidauja. Kai šeimoje auga keli vaikai, atrodo nesąžininga pagirti vieną vaiką, o kitą palikti be dėmesio. Kad tėvai nesijaustų kaltais, jie giria abu vaikus. Tačiau girti ir skatinti visus vaikus ir visada – tai nerealu. Tokie veiksmai neleidžia vaikui suprasti, kad sėkmė priklauso tik nuo jo pastangų.

Nereikia pratinti vaiką laukti dovanų po kiekvieno gero įvertinimo, nes jis niekada neturės nei besąlygiškos meilės, nei vidinės motyvacijos.

5. Tėvai nesidalina savo klaidomis su vaikais

Visi vaikai ankščiau ar vėliau norės „išskleisti sparnus“ ir palikti tėvų lizdelį. Tėvai negali tam prieštarauti, tačiau tai nereiškia, kad su jais nereikia dalintis savo patirtimi. Dalinkitės su vaiku istorijomis apie savo klaidas, kurias padarėte būdami jo amžiuje. Tik venkite perdėto moralizavimo apie rūkymo ar alkoholio žalą.

Vaikas turi būti morališkai pasirengęs susidurti su sunkumais ir žinoti, kad tik jis atsako už savo sprendimų pasekmes. Papasakokite jam ką jautėte, būdami panašioje situacijoje, ką ir kodėl darėte, bei kokias pamokas išmokote.

6. Tėvai painioja intelektą ir talentą su branda

Intelektas ir talentas dažnai painiojamas su vaiko brandumu. Tėvai mano, kad protingas vaikas yra pasiruošęs realiam gyvenimui. Tačiau tai ne visada yra tiesa. Pavyzdžiui, kai kurie sportininkai profesionalai ar Holivudo žvaigždės yra labai protingi ir be galo talentingi, tačiau jie dažnai papuola į viešųjų skandalų pinkles dėl to, kad yra nesubrendę.

Nėra kažkokio konkretaus amžiaus, kada vaikui galima suteikti daugiau laisvių ir, jei jis talentingas, tai dar nereiškia, kad vaikas jau yra pasiruošęs savarankiškam gyvenimui.

7. Tėvai nesielgia taip, kaip moko savo vaikus

Kaip tėvai, mes turime modeliuoti tokį gyvenimą, kokį norime duoti savo vaikams. Dabar būtent mes esame šeimos lyderiai, todėl privalome laikytis tiesos santykiuose su aplinkiniais. Sekite savo nusižengimus, net pačius mažiausius, nes jūsų vaikai stebi jus.

Jei jūs nelaužysite taisyklių, tai ir vaikai žinos, kad to daryti negalima. Parodykite vaikams, kad reikia gerbti ir padėti kitiems.

Darykite pasaulį geresniu ir jūsų vaikai irgi taip darys.

Kodėl tėvai daro šias klaidas?

Timas Elmoras mano, kad tėvai pernelyg myli savo vaikus dėl baimės. Be to, daugelis tėvų tiesiog nesupranta, koks didelis jų vaidmuo yra vaikų auklėjime. Ir dar, jie stengiasi suteikti vaikams tai, ko jiems trūko vaikystėje. Štai kodėl daugelis šiuolaikinių tėvų gyvena šia diena ir nemąsto apie ateitį, o jų tėvai, dabar jau močiutės ir seneliai, jaudinosi tik dėl rytojaus dienos. Jie taupė, nešvaistė ir rengėsi išeiti į pensiją.

Geriausius auklėjimo rezultatus pasiekia tie tėvai, kurie ne tik galvoja apie rytojaus dieną, bet ir moka gyventi šia diena.

Kaip ugdyti vaiko lyderio savybės?

  1. Papasakokite vaikams apie suaugusių problemas, apie kurias jūs norėjote sužinoti savo vaikystėje.
  2. Leiskite jiems patirti nesėkmes.
  3. Diskutuokite apie galimas vaikų klaidų pasekmes, kad išugdytumėte jiems atsakomybės jausmą.
  4. Padėkite jiems nustatyti charakterio bruožus, reikalingus problemų sprendimui realiame pasaulyje.
  5. Užimkite vaikus tokiais užsiėmimais, kuriems reikalinga kantrybė.
  6. Paaiškinkite, kad gyvenime reikia padaryti teisingą pasirinkimą ir, kad jie negali gauti visko.
  7. Įpareigoti atlikti suaugusiųjų darbus, pavyzdžiui, apmokėti sąskaitas.
  8. Supažindinkite vaikus su gerbiamais jūsų rato žmonėmis.
  9. Padėki jiems nustatyti gyvenimo tikslus bei jų įgyvendinimo būdus.
  10. Skatinkite jų savarankiškumą ir atsakomybę.

Kaip jūs auklėjate savo vaikus? Kaip jūs ugdote lyderystės gabumus?

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus