7 simptomai, kuriuos dažniausiai ignoruoja moterys: dažniausiai baigiasi mirtimi

Viena JAV gyvenanti moteris, vardu Sue Palmer, naktį nubudo kankinama pykinimo. Kaip ir daugelis moterų, nusivėmusi ji vėl atsigulė į lovą. Sue nežinojo, kad tai – vienas iš apie širdies smūgį pranešančių simptomų. Kaip portalui „The Washington Post“ rašė ji, Sue dėkoja savo vyrui už tai, kad įkalbėjo ją vykti į ligoninę ir taip išgelbėjo jai gyvybę. Remiantis 2013-ųjų metų duomenimis, kas ketvirtos moters JAV mirties priežastis – širdies liga. Dar baisiau tampa sužinojus, kad 2/3 moterų nė nepastebi jas apie šį pavojų, kuriam galima užkirsti kelią, pranešančių simptomų. Sue vyras pašnibždėjo jai, kad vertėtų vykti į ligoninės priimamąjį.

Moteris nesuprato, kodėl, tačiau jos vyras Timas pabrėžė, kad tai gali būti vienas iš apie širdies smūgį pranešantis simptomas. Sue prisimena, kaip su ligoninės priimamojo darbuotojais juokavo apie savo situaciją, o išgirdusi, kad ją šiuo metu gali ištikti širdies smūgis, moters tik pakraipė galvą. Nors viena elektrokardiograma nerodė jokių neigiamų pakitimų, kitas tyrimas atskleidė, jog moters širdis turi labai rimtų bėdų.

Sue buvo greitai nugabenta į operacinę. Pabudusi moteris sužinojo, kad ją ištiko tikrai stiprus širdies smūgis, kuris, tik atvykus į ligoninę, buvo tik ką prasidėjęs. Pasirodo, kad visiškai užsikimšo jos dešinė širdies arterija. Pasak gydytojų, tai viena iš pagrindinių staigios mirties priežasčių.

Laimei, medikams pavyko sustabdyti širdies smūgį ir išvengti rimtesnių bėdų. „Jei tą naktį būčiau vėl atsigulusi į lovą ir užmigusi, tikriausiai nebūčiau nubudusi, o jeigu ryte vis dėlto būčiau išlipusi iš lovos, mano širdis, tikriausiai, būtų labai pažeista“, – sakė Sue.

Daugelis mano, kad pagrindinis širdies smūgio požymis – stiprus skausmas krūtinės srityje, tačiau daugelis apie šią ligą pranešančių simptomų nėra tokie ryškūs, ypač kai kalbama apie moteris. Kaip teigė Mičigano valstijos universiteto Kardiologijos skyriaus vadovas Geroge‘as S. Abela, širdies smūgio simptomai moterims yra gerokai ryškesni ir dramatiškesni, nei vyrams.

Jei pastebite kažką keisto ar pasijutote prasčiau, kreipkitės į savo gydytoją, o jei esate namuose ir dėl neaiškių priežasčių nubundate naktį, kvieskite greitąją pagalbą. Būtinai perskaitykite, kokie simptomai yra siejami su širdies smūgiu ir juos patyrę nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Nepatogumo jausmas ir skausmas krūtinėje

Dažniausiais širdies smūgio simptomas tiek vyrams, tiek moterims – nepatogumo jausmas krūtinės srityje. Tai nebūtinai reiškia, jog jums turi skaudėti. Moterims vertėtų sunerimti tada, kai krūtinės srityje jaučiamas spaudimas ar ankštumas.

Skausmas, pereinantis į žandikaulį, pečius, kaklą, nugarą ar rankas

Krūtinės skausmas ne visuomet pasireiškia krūtinės centre. Jis gali atsirasti dešinėje ar kairėje kūno pusėse, viršutinėje kūno dalyje ar žemiau bambos. Ypač pastaruoju atveju, kai skausmas pasireiškia žemiau krūtinės, daugelis mano, kad jiems tiesiog sutriko virškinimas arba suskaudo pilvą. Tačiau apie širdies smūgį pranešantis skausmas gali pereiti į pečius, žandikaulį, kaklą ar kairę bei dešinę rankas. Svarbu atminti, kad skausmas, atsiradęs virš juosmens, gali byloti apie šią pavojingą ligą.

Oro trūkumas

Gydytojai teigia, kad pirmieji širdies smūgio simptomai gali atsirasti iki tikrojo širdies smūgio likus 6 savaitėms. Jei sportuojate ir pavargstate greičiau, nei įprastai, jei lipant laiptais jums ima trūkti oro, nors anksčiau tai nebūdavo problema, vertėtų kuo greičiau pasirodyti gydytojui. Atlikus tyrimus sužinosite ar šie simptomai padėjo anksčiau diagnozuoti širdies smūgį, ar jie yra susiję su kitomis ligomis. Jei staiga ėmė trūkti oro, nors neužsiėmėte jokia aktyvia veikla, kuo greičiau rinkite 112 telefono numerį.

Ėmė suktis galva, nesiorientuojate aplinkoje

Galvos sukimasis, sutrikusi orientacija ar jausmas, jog tuoj nualpsite, gali būti vienas iš širdies smūgio ar kitų su širdimi susijusių ligų požymis. Ypač vertėtų sunerimti, jei tai nutiko sportuojant.

Staiga atsiradęs prakaitavimas

Tai dar vienas nepastebimas arba dažnai ignoruojamas šios ligos simptomas, kadangi staiga atsiradęs prakaitavimas gali būti sumaišytas su naktiniu prakaitavimu arba karščio priepuoliais, tampančiais dažnu vyresnio amžiaus moterų palydovu. Tačiau pastarieji prakaitavimo būdai trunka trumpai, dažniausiai minutę ar dvi. Jei ėmėte be jokios priežasties gausiai prakaituoti, tai nepraeina arba jums tampa sunku užmigti, gali būti, jog jus tuojau ištiks širdies smūgis.

Pykinimas ir vėmimas

Pykinimas ir vėmimas, ką būtent patyrė straipsnio pradžioje pateiktos istorijos herojė Sue, yra dažnas moterų patiriamas simptomas. Taip pat nuostabos nekelia ir tai, jog žmonės šį požymį dažnai sumaišo su apsinuodijimu maistu ar kitomis virškinamojo trakto problemomis.

Neįprastas nuovargis

Teigiama, jog nepaaiškinamas ir be jokios priežasties atsiradęs nuovargis gali byloti apie jūsų laukiantį širdies smūgį. Nors nuovargis siejamas ir su kitomis ligomis, tarp kurių depresija, vėžys ir mažakraujystė, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Kaip teigiama mokslininkų pateiktų tyrimų išvadose, didžioji dalis moterų, ypač jaunos, nesugeba atpažinti ar ignoruoja pirmuosius širdies smūgio simptomus.

Taip, ligoninės priimamasis gali atrodyti lyg baisi vieta, tačiau būtent ten gali būti išgelbėta jūsų gyvybė. Taigi, jei patiriate vieną iš šių simptomų, neignoruokite ir kreipkitės į gydytoją, kadangi tik jis gali nustatyti tikslią jų priežastį.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus