Aurelijus Veryga paruošė naują staigmeną ligoniams

Naujųjų sulaukęs ministras Aurelijus Veryga paruošė naują staigmeną ligoniams. Jau nuo balandžio vaistinėse greičiausiai gausite patį pigiausią vaistą jūsų ligai be jokių galimybių pasirinkti.

Mat nurodymas jums vaistinėje išduoti pačius pigiausius medikamentus bus įrašytas recepte. Išimtį siūloma taikyti tik tuo atveju, jei sergate seniai ir esate pripratę prie kitų, brangesnių medikamentų. Pacientai ir net medikų atstovai ministeriją kaltina šiurkščiai pažeidžiant žmogaus teisę pasirinkti gydymą.

Laukia pokyčiai

Vilnietė Leokadija į polikliniką atėjo vaistų nuo skausmo. Moteris skundžiasi labai skaudančia koja. Senjorė neapsisprendžia, kokius vaistus nuo skausmo pirkti – miltelius ar tabletes. Ponia Leokadija šįkart vaistus perka atsinešusi gydytojo išrašytą receptą ir išleidžia 9 eurus.

Tačiau gali būti, kad jau nuo balandžio, norėdama įsigyti kompensuojamųjų vaistų, moteris turės mažesnę laisvę rinktis, kokius vaistus pirkti. Jei gydytojas jai skirs vaistą pirmą kartą ar po ilgesnės pertraukos, recepte bus įrašyta žyma – „Pirmas paskyrimas“.

Šis užrašas automatiškai reikš, kad vaistininkas jai privalės parduoti tik patį pigiausią vaistą su mažiausia priemoka. Leokadija nuo tokios siūlomos naujovės apstulbo.

Sužinoję apie tokią jau nuo balandžio pirmosios numatomą naujovę, dauguma vaistinės lankytojų priblokšti.

Griežtai peikia

Sveikatos apsaugos ministras aiškina, kad privalomai pacientams brukti pigiausius vaistus užsimojo todėl, kad, nepaisant visų pastangų, žmonės ir toliau vengia generinių vaistų, perka brangesnius ir taip išleidžia daugiau pinigų ne tik savo, bet ir biudžeto, iš kurio kompensuojama dalis vaistų kainos. Tačiau naująjį ministro sumanymą griežtai peikia pacientų bei medikų organizacijos.

Jos kaltina ministrą pažeidžiant pacientų teisę patiems pasirinkti medikamentus. Ministerija aiškina, esą tokia generinių vaistų skatinimo tvarka ne naujiena Europoje – taip jau prekiaujama medikamentais Latvijoje. Ką vaistininkams teks daryti, jei pacientas nesutiks pirkti pigiausio vaisto ir reikalaus kito, ministras dar negali atsakyti.

Gali būti, kad pigiausio nenorintis pacientas turės mokėti visą kainą už kitą vaistą. Tiesa, pigesni vaistai nebūtų brukami, jei jums, tarkime, reikėtų tik pusės tablečių, esančių visoje pakuotėje. Kad nepažeistų pakuotės, tuomet vaistininkas galės pasiūlyti antrą pagal pigumą kitą medikamentą.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus