Ilgalaikiai santykiai. 5 moksliniai faktai, kas nutinka poroms, daug laiko esančioms kartu

Ilgai trunkantys santykiai vienus įkalina, kitus išlaisvina, tačiau mokslininkai sako, kad antroji pusė ilgainiui gali paveikti tai, kaip mes kalbame, judame ir atrodome. Tad kuo dar pasižymi ilgalaikius santykius kuriančios poros?

Tiksliau tariant, poros susigalvoja savo „vidinių“ frazeologizmų, žodžių, kurie kitiems nieko nereiškia ir yra visiškai nesuprantami. Remiantis amerikiečių kalbos komunikacijos mokslininku Robertu Hopperiu, slapta kalba atlieka kelias funkcijas: sutvirtina tiek romantiškus, tiek platoniškus ryšius, taip pat sukuria bendrą individualumą. Profesorius R.Hopperis pastebi teigiamą tiesioginį ryšį tarp unikalių įpročių bendravime ir artumo santykiuose. Jam antrina ir profesorė Carol Bruess iš Ohajo universiteto atlikusi tyrimą, kuriame dalyvavo 308 žmonės. Buvo aiškinamasi, kaip savita poros kalba veikia pasitenkinimą santykiuose. Paaiškėjo, jog laimingi vyrai ir žmonos idiomų vartojo kur kas daugiau.

Jokios cenzūros Daugelis žmonių vienaip bendrauja darbe ar su nepažįstamais žmonėmis ir visiškai „persijungia“ kalbėdami su antrąja puse ar draugais. Mes kontroliuojame savo kalbą ir elgesį, kad nepaliktume blogo įspūdžio, patiktume aplinkiniams. Būdami vienu du su partneriu atsipalaiduojame, neribojame savęs ir liaujamės galvoti, ką kiti pamanys apie mus. Toks bendravimas yra kur kas atviresnis ir nuoširdesnis.

Psichologas Danielis Kahnemanas pateikia visiems žinomą analogiją – su kolegomis iš pradžių elgiamės atsargiai, vengiame drąsių posakių, kad neleptelėtume to, ko nereikia. Tačiau ilgainiui ribos pradeda nykti ir bendravimas kinta. Išoriškai supanašėjame Ar pastebėjote, kad daugelis porų, kurios metų metus puoselėja santykius, supanašėja? Visa tai aprašyta Roberto Zajonco tyrime, kuriame buvo analizuojamos iš pradžių jaunavedžių, o vėliau tų pačių porų, kurios pragyveno 25-erius metu kartu, nuotraukos. Dalyvavusių tyrime buvo paprašyta tarp nuotraukų surasti žmones, kurie kartu kuria gyvenimą. Tai padaryti žvelgianti į jaunavedžių nuotraukas buvo sudėtinga, tačiau su tais, kurie buvo kartu 25-erius metus, problemų nekilo. Kodėl? Tai išdavė veido raukšlės ir veido kontūras. Per ilgus metus žmonės nesąmoningai imituoja ir atkartoja savo sutuoktinio jausmus, emocijas, mimikas ir naudoja tuos pačius raumenis taip dažnai, kad ilgainiui supanašėja.

Jų kalba pradeda skambėti panašiai Ilgalaikiai santykiai atsiliepia sintaksinei kalbos struktūrai, jos ritmui. Iš dalies tai yra psichologinio fenomeno, kuris vadinamas emociniu užkratu, rezultatas. Du žmonės pradeda mėgdžioti vienas kito kalbą, kai jie daug laiko praleidžia drauge. Mes imituojame viską – nuo akcento iki pauzių kiekio, kurias mūsų partneris daro kalbėdamas, tarp sakinių. Mokslininkai išanalizavo kelių dešimčių porų tekstinius pranešimus ir priėjo prie įdomios išvados: santykių trukmė ir plėtotė po trijų mėnesių buvo aukštesnė, jeigu poros žodynas ir kalbos struktūra buvo panašios. Jie kopijuoja vienas kito kūno kalbą Mokslininkai mano, kad bendra gyvenimo patirtis ir bendras žinių bagažas yra pagrindinė priežastis, kodėl poros atkartoja vienas kito kūno kalbą. Prisiminimai formuoja ypatingą kūno kalbą, nulemia gestus, pozas, frazes ir žodžius. Pavyzdžiui, grupė mokslininkų iš Kalifornijos universiteto pastebėjo vienodą partnerių akių reakciją, kai spontaniškame pokalbyje skambėjo jiems abiems žinoma informacija.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus