Jau 1900 m buvo žinoma, kad žmonija turės mobilųjį ryšį ir internetą

1900 metais amerikiečių inžinierius John Watkins parašė straipsnį, kuriame neįtikėtinai tiksliai numatė daugumą išradimų, atsiradusių tik XX amžiaus pabaigoje. 2011 metais Jeff Nelson, istorijos žurnalo Saturday Evening Post redaktorius aptiko seną straipsnį, nustebo kai kurių pranašysčių tikslumu ir praėjus 112 metų nusprendė pasidalinti juo su skaitytojais.

Išsipildžiusios pranašystės

Skaitmeninė spalvota fotografija (išrasta 1975 m.) – „Nuotraukos bus perduodamos telegrafu bet kokiais atstumais. Jeigu Kinijoje po 100 metų įvyks mūšis, ryškiausi jo momentai atsidurs laikraščiuose jau po valandos… Ir nuotraukose bus atvaizduotos tikros spalvos“.

Mobilus ryšys (išrastas 1946 m.) – „Belaidžiai telefono ir telegrafo tinklai apraizgys visą pasaulį. Bet kuris vyras galės iš Atlanto vidurio paskambinti savo žmonai į miegamąjį Čikagoje. Mums bus taip pat lengva paskambinti į Kiniją, kaip dabar — iš Niujorko į Brukliną“.

Žmogaus ūgio didėjimas – Watkins rašė, kad vidutinis amerikietis taps aukštesniu per 1 – 2 colius. Tai išsipildė su neįtikėtinu tikslumu. Jeigu 1900 metais vidutinio amerikiečio ūgis buvo 66-67 coliai (167-170 cm), tai 2000 – 69 coliai (175 cm).

Lėktuvai (išrasti 1903 m.) – Watkins nuomone, „skraidančios mašinos“ pirmiausiai būtų skirtos žvalgybos tikslams: „…jose bus įtaisyti teleskopai, aprėpiantys šimto mylių atstumą. Jie galės fotografuoti priešo pozicijas tokiu atstumu. Tokios nuotraukos, kurių kokybė bus tarsi fotografuota per gatve, paklius ant vadų stalų“.

Pusfabrikačiai — «Paruošti vartoti valgiai bus tiekiami iš įstaigų, panašių į dabartines bakalėjas». Tiesa, Wotkins mąstė, kad indus, kuriuose bus atvežamas toks maistas, teks grąžinti. Jis taip pat prognozavo, kad produktai bus ilgą laiką saugomi šaldytuve.

Šiltnamiai — «Daržovės bus auginamos daug greičiau, naudojant stiprią elektros šviesą, kuri pakeis Saulę».

Televizija ir internetinės vaizdo kameros (televizija išrasta 1929 m.) – „Žmogus galės stebėti visą pasaulį. Žmonių ir visokiausių daiktų atvaizdai per kameras elektros laidais bus perduodami į ekranus, esančius už tūkstančių mylių».

Demografinio prieaugio sulėtėjimas – Watkins numatė, kad XX amžiaus pabaigoje amerikiečių bus nuo „350 milijonų iki 500 milijonų“. Nors jis suklydo skaičiuose, tačiau numatė tendenciją – jeigu jis ekstrapoliuotų XIX amžiaus duomenis apie JAV gyventojų skaičiaus augimą į XX amžių, tai gautų kitą rezultatą – 1 milijardą 200 milijonus žmonių.

Kondicionieriai (pirmą kartą išleistas 1929 m.) – „Šaltas oras plūs iš specialių čiaupų ir taip bus galima reguliuoti temperatūrą namuose, lygiai taip pat, kaip dabar iš čiaupo į vonią leidžiame karštą arba šaltą vandenį“.

Supergreitieji traukiniai (pirmą kartą paleistas 1964 m.) – Watkins mąstė, kad «Traukiniai važinės 2 mylių per minutę greičiu, o ekspresai — 150 mylių per valandą». Ši pranašystė išsipildė – po 100 metų pasaulyje atsirado traukinių, pasiekiančių 240 km/val. greitį. Greičio rekordas priklauso prancūzų greitiesiems traukiniams TGV, vienas kurių 2007 metais pasiekė 574,8 km/val. greitį.

Neišsipildžiusios pranašystės

Watkins straipsnyje buvo žymiai daugiau pranašysčių. Tačiau anaiptol ne visos jos išsipildė.

– 2000 metais pasaulyje neliks laukinių gyvūnų, netgi tokių kaip musės, tarakonai ir uodai.
– Į miestus nebeįleis automobilių. Vietoje jų miestuose atsiras požeminio miesto transporto tinklas.
– Iš anglų kalbos išnyks raidės C, X ir Q – jas turėjo pakeisti kitos raidės, kurios turės tokį pat skambesį.
– Visi kasdien praeis po 10 mylių.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus