Karališki Pinigai: Kokius Turtus Valdo Elžbieta II?

Metinės Britanijos karalienės Elžbietos II pajamos padidėjo 8 proc., o tai reiškia, kad viešojo fondo „Crown Estate“ pajamos praėjusiais metais buvo rekordiškai didelės – net 285 mln. svarų sterlingų.

Nesitikėjote tokių skaičių? Išsiaiškinkime, iš kur atsirado Elžbietos II turtai ir kokį šiuo metu valdo Britanijos monarchė.

Nepaisant fakto, kad praktiškai visos detalės apie karalienės pajamas yra viešos, tikslūs jos valdomo turto mastai nėra aiškūs.

„Sunday Times“ turtingiausių pasaulio žmonių sąraše skelbiama, kad Elžbieta II turi turto už maždaug 340 mln. svarų.

Kita vertus, informacija apie britų vyriausybės karalienei skiriamą išlaikymą yra lengvai prieinama, tačiau detalės apie asmeninį Elžbietos II turtą yra pasiekiamos sunkiai.

„The Crown Estate“

„Sovereign Grant“ – pagrindinis karalienei iš viešųjų fondų skiriamų lėšų šaltinis. Iš šio fondo monarchei mokama fiksuota procentinė pelno dalis, gauta iš „The Crown Estate“.

„The Crown Estate“ yra nepriklausomas nekilnojamojo turto (NT) verslas ir vienas didžiausių NT objektų paketas visoje Britanijoje.

Organizacija buvo įkurta dar 1760 metais, kai tuometis karalius Džordžas III susitarė su šalies vyriausybe, kad perteklinės pajamos, gaunamos iš karališkųjų žemių, bus sumokamos į valstybės iždą.

Mainais už tai karaliui nebereikėjo mokėti vyriausybės išlaidų ir skolų, kurios susidarė valdant ankstesniems monarchams. Be to, buvo sutarta dėl fiksuoto kasmečio karūnos mokesčio.

Nuo tada kiekvienas valdyti pradėjęs monarchas atnaujina šį susitarimą su Britanijos vyriausybe.

Šiandien „The Crown Estate“ valdo istorinį nekilnojamąjį turtą, kurio vertė siekia daugiau kaip 11 mln. eurų ir nuolat auga.

Didžiąją portfelio dalį turto sudaro objektai Londone: rezidencijos, komercinės patalpos, parduotuvės, verslai, mažmeninės prekybos vietos. Visi šie objektai yra Regento gatvėje, prestižiniame Londono Vestendo rajone.

„The Crown Estate“ taip pat valdo objektus Škotijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje. „Holdingui“ priklauso ir didysis Vindsoro parkas bei „Ascot“ žirgų lenktynių trasos.

Dabartinis Britanijos karalienės ir vyriausybės susitarimas nurodo, kad visas iš nekilnojamojo turto gaunamas pelnas keliauja į valstybės iždą, o iš ten 15 proc. pelno dalies atitenka Elžbietai II.

Šis karalienės finansavimo fondas yra žinomas pavadinimu „Sovereign Grant“, o iš jo gaunamos lėšos skiriamos oficialioms monarcho pareigoms finansuoti.

Praėjusiais metais „Sovereign Grant“ Elžbietai II skyrė 37,9 mln. svarų, iš kurių buvo išleista 35,7 mln. svarų.

Šie pinigai skiriami monarchę ir jos šeimą aptarnaujančio personalo atlyginimams, nuosavybei išlaikyti, kelionėms, komunalinėms paslaugoms ir kitoms namų ūkio išlaidoms.

Faktiškai „The Crown Estate“ priklauso valdančiam monarchui, tačiau šis neturi teisės jo parduoti.

„Privatus krepšys“

„Privatus krepšys“ (angl. privy purse) yra privačių monarcho pajamų fondas, kurio lėšos daugiausiai naudojamos padengiant karališkosios šeimos narių išlaidas.

Didžiąją dalį privačių karalienės lėšų sudaro pelnas iš „Duchy of Lancaster“ – nekilnojamojo turto, žemių ir kitos nuosavybės portfelis, kuris priklauso karalienei ir yra valdomas atskirai nuo „The Crown Estate“.

Privatus fondas valdo daugiau kaip 18 tūkst. hektarų žemės Anglijoje, Velse ir visą toje teritorijoje esančią komercinės, žemdirbystės ir gyvenamosios paskirties nuosavybę.

Šis karalienės turtas bus paveldėtas, tačiau ir jo ji parduoti neturi teisės.

Kaip ir pelnas iš „The Crown Estate“, taip ir privataus karalienės fondo pelnas skiriamas į iždą, iš kurio yra padengiamos išlaidos, kurios nebuvo sumokėtos iš „Sovereign Grant“.

Praėjusiais metais privatus Elžbietos fondas uždirbo 13 mln. eurų.

Karalienės investicijos

Elžbietos II asmeninės pajamos yra kruopščiai slepiamos, tačiau „The Sunday Times“ skelbia, kad monarchė turi investicinį portfelį, kurį daugiausiai sudaro britų technologijų kompanijų akcijos, o jo vertė siekia 109 mln. svarų.

Taip pat žinoma, kad karalienė turi asmeninius namus Norfolke, Balmoralo pilį Aberdenšyre ir kelias mažesnes rezidencijas.

Elžbietai II taip pat priklauso itin reta karališkoji pašto ženklų kolekcija, meno dirbiniai, brangakmeniai, automobiliai, žirgai ir iš motinos paveldėtas turtas.Karalienei šiuo metu priklauso ir karališkoji karūnų ir meno darbų kolekcija, tačiau pastarąją valdo tik monarcho poste esantis asmuo. Tai reiškia, kad kol kas Elžbieta II gali džiaugtis karališkais turtais, tačiau, jai nusiėmus karūną, juos paveldės įpėdiniai.Karališkąją kolekciją sudaro daugiau nei milijonas objektų, kurių bendra vertė siekia beveik 10 mlrd. Eur.

Kolekcijoje yra ne tik istorinių meistrų eskizų, fotografijų ar kitų meno darbų, bet ir baldų bei knygų.

Alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus