Konditeris patarė, kaip išsirinkti kokybiškus vaisius ir daržoves

Pasaulio sveikatos apsaugos organizacija rekomenduoja kiekvieną dieną suvartoti ne mažiau kaip 400 g daržovių, vaisių ir uogų. Bet esant tokiai didelei šių produktų pasiūlai, sunku išsirinkti tikrai kokybiškus.

Konditerė Maria Troickaja pasidalino paslaptimi, kaip išsirinkti prinokusius ir skanius vaisius bei daržoves.

1. Pomidorai

Dauguma mano, kad pomidorai ant šakelių yra šviežesni, todėl visada renkasi būtent tokius. Iš tikrųjų šakelė byloja ne apie pomidoro šviežumą, o apie jo neprinokimą. Prinokę pomidorai patys nukrinta nuo šakų. Jeigu šaka vis dar juos laiko, vadinasi, juos nuskynė dar žalius ir paliko nokti pakuotėje. Tokiuose pomidoruose mažai vitaminų ir naudingųjų medžiagų.

Kokybiško pomidoro spalva turi būti tolygi, vienalytė ir sodri, be žalių vietų.

2. Arbūzas

Skaniausi ir saldžiausi arbūzai užauga antroje rugpjūčio pusėje, iki pat rugsėjo pabaigos. Kai kurie augintojai ankstyvus arbūzus tręšia azotinėmis trąšomis, kurios stimuliuoja jų augimą. Visos arbūzinės kultūros sugeria pavojingas medžiagas iš aplinkos, todėl nepirkite parduodamų šalia kelio. Dėl tos pačios priežasties nereikėtų pirkti jau supjaustytų arbūzų – juose daug mikrobų.

Rinkitės vidutinio dydžio arbūzą. Ryškios kontrastinės juostos ir blizgantis „medinis“ paviršius yra sunokimo ženklai. Sunokusio arbūzo uodegėlė turi būti išdžiūvusi, nes kai arbūzas sunoksta, jis nustoja traukti vandenį iš žemės.

„Skruostas“ turi būti ryškiai geltonos spalvos, o jo dydis – 5–10 cm. Pabelskite į arbūzą – turite išgirsti skambų garsą.

3. Paprika

Mažai kas žino, bet paprika gali būti moteriškos arba vyriškos lyties, jos yra skirtingų skonių. Kad sužinotumėte, kokios rūšies papriką laikote, apverskite ją. Jeigu ji turi 4 sektorius – tai moteriškos lyties, jeigu 3 – vyriškos. Vyriškos lyties paprika yra pailgesnė, o moteriškos – platesnė ir trumpesnė, gerokai saldesnė ir minkštesnė.

Vyriškos lyties paprikos yra rūgštesnės ir kietesnės. Jos tiks konservavimui ir terminiam apdorojimui.

4. Obuoliai

Rinkitės vidutinio dydžio vaisius. Obuolys turi būti tvirtas ir gana sunkus pagal savo dydį. Nepirkite blizgančių obuolių. Kad vaisiai atrodytų patraukliai, gamintojai padengia juos vašku arba gamtinėmis dervomis, kurios iš tikrųjų naudojamos ne tik maistui.

Taip pat pirkdami žalius obuolius atkreipkite dėmesį į pilką sietelį šalia stiebo: jeigu jis yra – obuolys prinokęs. Skaniausi ir daugiausia vitaminų turi obuoliai sezono metu, kitais metų laikais jie mažiau naudingi.

5. Trešnės

Pirkite jas sezono metu – birželį–liepą. Tokios uogos naudingesnės, skanesnės ir pigesnės. Prieš pirkdami pačiupinėkite – jos neturi būti pernelyg kietos arba minkštos. Aplink negali būti jokių patakų. Uogos turi būti sodrios spalvos, blizgios. Kuo tamsesnės uogos, tuo daugiau jose naudingų cukrų, karotinoidų, antocianų ir organinių rūgščių.

Uogos visada turi būti parduodamos su lapkočiais. Šviežių trešnių vaiskočiai žali ir stangrūs. Jeigu trešnės lipnios, greičiausiai jos jau nebešviežios.

6. Agurkai

Rinkitės ryškiai žalios spalvos agurkus. Jeigu agurkas šviežias, jo paviršius bus sodrios spalvos, neblizgus. Pernelyg blizgi odelė gali reikšti, kad ją tręšė nitratais arba padengė vašku.

Atkreipkite dėmesį į uodegėlę: nuvytusi ar sudžiūvusi – nešviežių agurkų požymis. Pirkite vidutinio dydžio agurkus (10–15 cm ilgio). Peraugę agurkai yra vandeningi, nemaloniai kartūs. Ant paviršiaus negali būti jokių dėmių ir įtrūkimų.

7. Bananai

Ieškokite ryškiai geltonos spalvos bananų. Maži juodi taškeliai reiškia, kad bananas prinokęs ir tinkamas vartoti, tačiau nelaikykite jų ilgiau nei 2 dienas, kitaip jie pernoks.

Taip pat nepirkite bananų su didelėmis juodomis dėmėmis – prasidėjo gedimo procesas.

8. Citrinos

Sunokusios citrinos odelė blizga. Atkreipkite į ją dėmesį – lygi odelė reiškia, kad šiuos vaisius nuskynė nuo medžio, kuris jų davė pirmą kartą. Naudingųjų medžiagų koncentracija juose didesnė negu visų kitų derlių.

Labai gumbuota odelė dažniausiai bus stora, tokių citrinų svoris gerokai didesnis, o minkštinio jose gerokai mažiau.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus