Lietuvių išradingumas: apsukruoliai sukūrė schemas ir ukrainiečiams padeda išvengti automobilių muitų

Kijeve pamatyti automobilį lietuviškais registracijos numeriais nėra neįprasta. Tačiau tikėtis, kad jį vairuoja turistas iš Lietuvos, nereikėtų. Ukrainoje iš viso yra 59 tūkst. Lietuvoje registruotų automobilių, kurių didžiąją dalį, siekiant išvengti importo mokesčių, įveža lietuviškos įmonės ir perduoda mašinas ukrainiečiams.

Negana to, ukrainiečiai nori, kad Ukrainoje būtų galimybė atlikti lietuvišką techninę apžiūrą ir vairuotojams nereikėtų kas dvejus metus važinėti į Lietuvą.

Vienai įmonei – tūkstantis automobilių

Siekiant išvengti papildomo automobilių apmokestinimo, kuris kainą gali beveik padvigubinti, sukurta paprasta schema – Lietuvoje įsigyti automobiliai nėra perregistruojami. Tokius muitais neapmokestintus automobilius paprastai įsiveža įmonės.

„Regitros“ duomenimis, tokios bendrovės valdo nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių automobilių. Kartais pasitaiko, kai kelis šimtus automobilių valdo ir fiziniai asmenys.

Kaip teigė „Regitros“ Veiklos departamento direktorius Darius Jurgutis, Lietuvos institucijos nieko dėl to negali padaryti, nes formaliai automobiliai yra užregistruoti, nepažeidžiant įstatymų.

„Ar automobiliai lieka, ar išvyksta į užsienį, tai yra valdytojų atsakomybės klausimas. Jis atitinka visus keliamus reikalavimus, registruojant automobilį Lietuvoje. Tačiau mes matome, kad kai kurios įmonės turi šimtus, tūkstančius automobilių arba ant kokio fizinio asmens lietuvio yra pakabinami keli šimtai automobilių“, – Alfa.lt sakė D. Jurgutis.

Jo teigimu, tokia situacija susidarė dėl spragų Ukrainos įstatymuose.

„Sukontroliuoti, ar į šalį įvežta transporto priemonė atitiko reikalavimus, ar sumokėti muito mokesčiai, yra tos šalies reikalas“, – tikino D. Jurgutis.

Ukrainos institucijos susidomėjo lietuviškais automobiliais

Dėl didelio Lietuvoje registruotų automobilių skaičiaus sunerimo Ukrainos tarnybos. Jos kreipėsi į Lietuvą, prašydamos pagalbos nustatyti, ar lietuviški automobiliai Ukrainoje važinėja legaliai.

„Ukrainos valstybinė fiskalinė tarnyba 2017 metų rugsėjį raštu kreipėsi į Lietuvos muitinę ir informavo, kad vykdo tyrimą dėl Ukrainos teritorijoje esančių kelių dešimčių tūkstančių transporto priemonių, registruotų Lietuvoje, teisėtumo, ir paprašė įvardyti valstybės įmonės „Regitra“ kompetenciją, susijusią su Lietuvoje registruotų transporto priemonių dalyvavimu viešajame eisme“, – Alfa.lt nurodė Muitinės departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Vitas Volungevičius.

Jis teigė, kad Muitinės departamentas tiesiog pateikė Ukrainos institucijai išsamią informaciją apie „Regitrą“, perdavė jos kontaktus, tačiau tyrimo dėl lietuviškų automobilių nepradeda.

Kaip skelbia Ukrainos žiniasklaida, šiuo metu šalyje yra 59 tūkst. automobilių lietuviškais registracijos numeriais. Iš jų 44,6 tūkst. į šalį įvežti laikinai, tačiau tokių transporto priemonių įvežimas būna pratęsiamas, tad realiai jos Ukrainoje važinėja nuolat.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus