Mokesčių rojaus Pandoros skrynia: išviešintos pasaulio įtakingųjų finansinės paslaptys

Praėjus kiek daugiau nei metams nuo „Panama papers“ skandalo, kai buvo nutekinti dokumentai, išviešinę pasaulio turtingųjų finansines paslaptis, į žurnalistų rankas ir vėl pateko dokumentų gausa.

Didelis 13,4 mln. eurų finansinių dokumentų nutekinimas sekmadienio vakarą demaskavo vadinamaisiais mokesčių rojais verslo tikslais besinaudojusius Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo bendražygius, kitų valstybių politikus, verslininkus.

„Paradise Papers“ pavadintas tarptautinis žurnalistinis tyrimas buvo atliktas Vokietijos leidinio „Süddeutsche Zeitung“ gautų duomenų pagrindu.

Jo metu tirti per daugiau nei 50 metų teisinių paslaugų kompanijoje „Appleby“ sukaupti finansiniai dokumentai. Ši Bermudoje ir kitose šalyse biurus turinti įmonė teikia verslo valdymo vadinamuosiuose mokesčių rojuose paslaugas.

Tyrimo metu taip pat nagrinėti mažesnės, šeimos vadovaujamos kompanijos „Asiaciti“ dokumentai.

Šešėlis krito ir ant Elžbietos II

„Paradise papers“ atskleidžiami būdai, kaip politiniai, verslo lyderiai ir jų finansininkai per slaptus sandorius smarkiai susimažindavo mokesčius, rašoma Tarptautinio tiriančiųjų žurnalistų konsorciumo pranešime. Tyrimo metu taip pat atskleisti milijardierių, garsenybių finansiniai sandoriai.

Paaiškėjo, pavyzdžiui, tai, kad Jungtinės Karalystės monarchės Elžbietos II finansus kuruojanti Lankasterio hercogystė investavo į fondą Kaimanų salose. Savo ruožtu šis fondas investavo į kompaniją, kontroliuojančią liūdnai Didžiojoje Britanijoje pagarsėjusią „BrightHouse“ kompaniją. Ji savo klientams teikė išsimokėjimo planus, kuriuose metinės palūkanos siekė beveik 100 proc. Šių metų spalį D. Britanijoje pripažinta, jog bendrovės siūlomos sandorių sąlygos buvo nesąžiningos ir „BrightHouse“ įpareigota išmokėti beveik 15 milijonų svarų, kompensuojant 250 tūkst. savo klientų patirtus nuostolius.

Tarp atskleistų duomenų per aplinkkelius galima rasti ir Lietuvos vardą. Paaiškėjo, jog legendinės airių grupės U2 lyderis Bono jau dešimtmetį yra vienas stambiausių Utenos investuotojų. Be to, išanalizavusi pirminius duomenis, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ėmėsi kontrolės priemonių prekybos centrą „Aušra“ valdančios Lietuvos bendrovės „Nude Estates 2“ atžvilgiu.

Sankcijos Rusijai nepatuštino D. Trumpo patikėtinio kišenės

Tuo metu JAV jau galima įžvelgti prielaidas rimtam politiniam skandalui. Teisėsaugos tyrimo dėl galimos Rusijos paramos per 2016-ųjų prezidento rinkimus slegiamam D. Trumpui teko dar vienas smūgis paaiškėjus, kad jo paskirtas komercijos sekretorius Wilburas Rossas iki šiol gali pelnytis iš verslo sandorių su Rusija – ir taip pažeisti sankcijų šiai šaliai režimą.

„The New York Times“ skelbia, kad anksčiau milijardieriui W. Rossui priklausė kontrolinis laivybos įmonės „Navigator Holdings“ akcijų paketas, o ir iki šios dienos, kaip rodo naujai atskleisti dokumentai, jis išlieka vienas iš jos savininkų, nors ir mėgina mėtyti pėdas lengvatinio apmokestinimo zonoje Kaimanų salose, kur yra užregistruota grupė jam pavaldžių kompanijų.

Bendrovė „Navigator“ kiekvienais metais užsidirba milijonus dolerių iš sandorių su vienu stambiausių klientų – Rusijos energetikos bendrove „Sibur“. Vienas jos akcininkų – paties prezidento Vladimiro Putino žentas Kirilas Šamalovas, kitas – artimas V. Putino draugas, oligarchas Genadijus Timčenka. Pastarajam nuo pat 2014 metų balandžio taikomos JAV sankcijos dėl artimų ryšių su Kremliumi ir vaidmens neteisėtai okupuojant Krymą.

Kitas „Navigator“ klientas – Venesuelos valstybinė naftos bendrovė PDVSA, kontroliuojama autoritarinio, JAV priešiško prezidento Nicolas Maduro režimo. PDVSA nuo šių metų vasaros taikomos JAV sankcijos – pačios D. Trumpo administracijos sprendimu.

Sekretoriaus W. Rosso atstovas spaudai „The New York Times“ raštu atsakė, kad „Sibur“ iki šiol nėra taikomos sankcijos, o pats aukštas D. Trumpo administracijos pareigūnas esą „iš esmės palaiko administracijos sankcijas Rusijos ir Venesuelos asmenims“.

Vis dėlto W. Rossas yra pirmasis iš D. Trumpo aplinkos žmonių, kurį, kaip paaiškėjo, su V. Putino šeima ir artimiausių draugų ratu sieja verslo ryšiai.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus