Netiesiogiai kritikuodami D. Trampą, B. Obama ir Dž. Bušas pasmerkė gilų JAV susiskaldymą

Buvę JAV prezidentai Barakas Obama (Barack Obama) ir Džordžas V. Bušas (George W Bush) pareiškė susirūpinimą dėl JAV įsivyravusio politinio klimato. Jų komentarus linkstama laikyti netiesiogine kritika prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) vadovavimui, praneša BBC.

B. Obama amerikiečius ragino atmesti skaldymu ir baime pagrįstą politiką, o Dž. Bušas, savo ruožtu, kritikavo viešajame gyvenime įsigalėjusias patyčias ir prietarus.

Buvę JAV vadovai kalbėjo skirtinguose renginiuose, ir nė vienas jų konkrečiai nepaminėjo D. Trampo.

D. Trampas, pats anksčiau negailėjęs kritikos tiek B. Obamai, tiek Dž. Bušui, kol kas jų pasisakymų nekomentavo.

Kadencijas baigę JAV prezidentai tradiciškai pasitraukia iš politinės arenos, be to, ilgą laiką manyta, kad savo įpėdinių Baltuosiuose rūmuose kritikavimas rodo paties kritiko netaktą.

Tačiau elgesio normos, kurios kadaise atrodė neginčijamos, dabartinėje politinėje aplinkoje neretai nustumiamos į šalį.

Kalbėdamas Niuarko mieste, Naujojo Džersio valstijoje, vykusiame demokratų partijos renginyje, B. Obama sakė, kad amerikiečiai turėtų „pasiųsti žinią pasauliui, kad mes atmetame skaldymo ir baimės politiką“.

Jis pridūrė: „Negali vėl įsigalėti ta pati senoji skaldymo politika, kurią jau matėme tiek kartų ir kuri prasidėjo prieš šimtmečius“.

„Dalis politikos, kurią matome dabar, – manėme, kad su ja jau atsisveikinome. Atrodo, lyg būtume grįžę 50 metų atgal. Dabar juk XXI amžius, ne XIX. Nagi!“, – kalbėjo B. Obama.

Vos prieš kelias valandas Niujorke kalbėjęs Dž. Bušas savo ruožtu sakė: „Atrodo, kad fanatizmas yra skatinamas. Atrodo, kad mūsų politika tapo pažeidžiamesnė sąmokslo teorijoms ir fabrikavimui“.

„Yra ženklų, kad net palaikymo demokratijai intensyvumas išblėso – ypač tarp jaunimo“, – nuogąstavo Dž. Bušas.

Pasak buvusio respublikonų prezidento, amerikiečiai tapo liudininkais to, kaip „dėl kasdienio žiaurumo degradavo mūsų diskursas“.

„Kartais atrodo, kad mus bandančios išskirti jėgos yra stipresnės nei tos, kurios mus vienija“, – pridūrė Dž. Bušas.

Abu buvę prezidentai iki šiol vengė viešai komentuoti D. Trampo politiką.

www.elta.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus