Pataisos namuose slapta surinko aparatą, pribloškusį ir visko mačiusius

Jau seniai anokia paslaptis, kad patekus už grotų kalinių sumanumas pražysta visomis spalvomis – nieko nebestebina istorijos apie tai, kaip į pataisos namus patenka draudžiami daiktai ar ginklai, pagaminami iš kojinių bei muilo. Tačiau Marijampolės pataisos namų „klientai“ Giedrius Bartkevičius ir Petras Belevičius nustebino ir visko mačiusius prižiūrėtojus bei pareigūnus – alkoholio svaigulio už grotų pasiilgę vyrai sugebėjo susikonstruoti naminukės varymo aparatą.

Išmanus prietaisas kaliniams padovanojo naminės teikiamus džiaugsmus

Spalio 17 d. šie du vyrai išgirdo Kauno apygardos teismo verdiktą dėl neteisėtos naminių alkoholinių gėrimų gamybos, kuri vyko ne kur kitur, o prieš pat prižiūrėtojų nosis. Bylos duomenimis, dar 2015 m. vasarą G. Bartkevičius iš atskirų dalių surinko naminės varymo aparatą, kurį laikė Ūkio aptarnavimo brigados pagalbinėse patalpose, ir naudojo šį aparatą savo reikmėms maždaug metus – iki 2016 m. liepos 24 d., kol netikėtai patikrinimo metu jį rado ir paėmė pataisos namų pareigūnas.

G. Bartkevičius, bausmės atlikimo metu net septynis kartus baustas administracijos už alkoholio vartojimą, teisme pripažino, kad nupirko visas dalis ir daiktus, reikalingus aparatui surinkti, tačiau tikino, kad pats degtinės nevirė.

Kartu įkliuvo ir P. Belevičius, kuris padėjo surinkti G. Bartkevičiui priklausiusį naminės varymo aparatą, laikytą statybininkų persirengimo patalpoje, o taip pat naudojosi šiuo aparatu, gamindamas velnio lašus.

Netikėtą radinį aptikęs pataisos namų vyresnysis prižiūrėtojas teisme pasakojo, kad tądien nusprendė patikrinti ūkio patalpas, kuriose dažniausiai būdavo P. Belevičius. Šios patalpos buvo užrakintos, tačiau pasibeldus kalinys jas atrakino ir teigė, kad žiūri televizorių, bet vos užėjęs prižiūrėtojas pamatė ant palangės sujungtus žarnelėmis du uždarytus plastikinius kibirus ir nuo jų į elektros lizdą įjungtą laidą. Dėl radinio, kurio, kaip teigė prižiūrėtojas, buvo neįmanoma pastebėti, buvo iškviesta kriminalinė žvalgyba, o tuomet paaiškėjo, kad viename kibire raugas, o kitame – vadinamasis šaldytuvas ir gamybinis skystis, į stiklainį iš aparato jau buvo prilašėję apie 200 mililitrų naminės.

Šie du alkoholio gamintojai dar birželio pabaigoje buvo nuteisti Marijampolės rajono apylinkės teisme – P. Belevičiui už naminės gamybą už grotų buvo skirta 1 metų 1 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, prie kurios teisėjai pridėjo dar tris mėnesius anksčiau paskirtos ir neatliktos bausmės, tuo tarpu į laisvę jau išėjusiam G. Bartkevičiui buvo skirta dar aštuoniems mėnesiams grįžti už grotų. Tačiau abu kaliniai šį nuosprendį apskundė Kauno apygardos teismui, kuris, kaip minėta, savo verdiktą paskelbė šią savaitę.

P. Belevičius prašė teisėjų išteisinimo ar bent jau nusikalstamos veiklos perkvalifikavimo, kadangi, anot kalinio, už pažeistas pataisos namų vidaus tvarkos taisykles jis turėjo būti baudžiamas drausmine nuobauda, tačiau pataisos namai surinktą medžiagą perdavė prokurorui, o jau šis teismui įpiršo savo nuomonę, kad padarytas tikras nusikaltimas. P. Belevičius taip pat teigė, kad tikrieji degtinės virėjai liko nesugauti, kadangi neprisipažino, bijodami baudžiamųjų bylų, o jį apkaltinti buvo lengviausia, kadangi jis rastas arčiausiai jau užkaisto aparato naminei virti.

Tuo tarpu G. Bartkevičius prašė jam neskirti realios laisvės atėmimo bausmės, mat vyras jau prieš metus išėjo į laisvę, gyvena ramų gyvenimą, užsidirba, kaip gali, turi sugyventinę ir jau laukia šeimos pagausėjimo, o vėl jį uždaryti dėl to, kas buvo padaryta prieš daugiau nei metus, būtų neteisinga.

Tokius skundus išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas nematė pagrindo tenkinti P. Belevičiaus skundo, tačiau pripažino, kad šeimos pagausėjimo laukiančiam G. Bartkevičiui itin svarbus socialinis ryšis su sugyventine ir būsimu vaikeliu, todėl vyrui paskirtą aštuonių mėnesių laisvės atėmimo bausmę atidėjo vienerių metų laikotarpiui (jei per šį laikotarpį G. Bartkevičius daugiau nenusikals, už grotų apskritai nekeliaus), taip pat liepė sumokėti 380 eurų įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Alkoholio gamybai – medus ir kiti produktai

Kad už grotų nevengiama gaminti alkoholį, yra patvirtinęs ir toks nusikalstamo pasaulio autoritetas kaip Henrikas Daktaras-Henytė. Iki gyvos galvos įkalintas Daktarų gaujos lyderis teismui yra skundęsis, kad negali Lukiškėse nusipirkti natūralaus medaus – šis, anot Henytės, 2015 m. buvo uždraustas, kadangi natūralaus medaus įsigiję kaliniai jį raugindavo, o iš raugo gamindavo alkoholį.

Alkoholio surogatas, kurį kaliniai gaminasi už grotų, yra toks paplitęs, kad turi netgi savo vardą – pasak H. Daktaro, toks gaminys yra vadinamas braške.

Medus – ne vienintelis produktas, iš kurio būdavo gaminamas alkoholis; Lukiškėse anksčiau pardavinėtos razinos taip pat buvo uždraustos, paaiškėjus, kad iš jų gaminamas alkoholio surogatas.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus