Populiarus žaislas gali sukelti baisias pasekmes. Mamos iš Vilniaus perspėjimas

Prieš pat šv. Kalėdas tūkstančiai tėvelių suka galvas, kokį žaislą padovanoti vaikams ir kuo nustebinti mažuosius. Socialiniuose tinkluose bei mamų diskusijų puslapiuose sparčiai plinta skelbimai apie parduodamą konstruktorių „Bunchems“. Vis dėlto susidomėjimą lydi ir pykčio bangos dėl žaislo nesaugumo.

Ant konstruktoriaus pakuotės rašoma, kad tai – didysis lipukų rinkinys, iš kurių galima sukurti neįtikėtinai nuostabių kūrinių: lėktuvą, autobusą, gyvūnėlius ar net žmogeliukus.

Jį sudaro daugiau nei 400 detalių ir 37 priedai, todėl kurti modeliukus galima pasitelkiant fantaziją ir vaizduotę.

Susidomėjimą lydi tėvų pyktis

Moterys, pasidalijusios patirtimi su tv3.lt žurnalistais, neslėpė apmaudo. „Iš pirmo žvilgsnio šis lipukų rinkinys atrodė labai patrauklus – maniau, kad jis lavins penkiametės smulkiąją motoriką, tačiau klydau. Kai iš šio žaislo figūrėles ėmė lipdyti keli vaikai, vos po akimirkos pamačiau, kad keli įsivėlė į plaukus.

Jie yra kibūs, todėl mergaitės plaukus suvėlė taip, kad nebeliko nieko kito, kaip juos tiesiog kirpti. Tokia patirtis buvo siaubinga. Labai gailiuosi, kad jį pirkome“, – kalbėjo dviejų vaikų mama Aušrinė.

Panašia patirtimi pasidalijo ir vilnietė Simona, kuri pati, savo akimis matė, kaip šie lipukai suvėlė visą vaikų kambario kilimą.

„Šį žaidimą nupirkome vaikams lapkričio pradžioje. Jis pasirodė ne tik įdomus, bet ir lavinantis. Iš tiesų, su juo žaidė ir maži ir dideli. Iš pradžių atrodė linksma, kai pastebėjome, kad jie limpa prie kai kurių drabužių. Tačiau vakaro pabaigoje pamatėme, kad išsibarstę po žaidimų kambarį burbuliukai įsivėlė į kilimą.

Jis tiesiog turėjo ilgesnius kutus. Pradėjus juos rinkti supratome, kad nebus paprasta. Jie įsivėlė labai stipriai. Vyrai bandė ir plėšti, ir kantriai rankioti. Bet teko žirklėmis iškirpti ir peiliu nupjauti susivėlusius gumulus. Pyktis iškart sukilo. Be to, jie pradėjo trupėti ir lūžinėti, todėl netvarkos buvo dar daugiau.

Tad pasirodė, kad jie labai nekokybiškai padaryti ir vargu, ar pirktume juos kada nors. Beliko džiaugtis, kad mergaitėms į plaukus neįsivėlė…“

Kainos itin patrauklios

Firminėse žaislų parduotuvėse didysis lipukų rinkys parduodamas už 35 eurų, o mamos mažesnius socialiniuose tinkluose parduoda po 7-8 eurus. Rinkiniais prekiaujama ir turguje. Ten kainos – iki 15 eurų už vienokio ar kitokio dydžio rinkinį.

Konstruktoriai gali būti teminiai, taip pat – lipukų papildymai, jei detalių pritrūko iš pagrindinio, didžiojo, rinkinio.

Pyktis ir užsienyje

Tuo tarpu „Youtube“ kanale apstu vaizdo įrašų, kuriuose yra pasiūlymai, kaip iš plaukų išimti kibiuosius lipukus. Mamos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje sako, kad tai vienas labiausiai nevykusių žaislų, nuo kurių būtina apsaugoti vaikus. Vis dėlto žaislo gamintojai skelbia, kad šis žaislas rekomenduojamas vaikams nuo ketverių metų bei perspėja, kad reikalinga suaugusiųjų priežiūra.

Būtina atkreipti dėmesį į saugumą

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos oficialiame tinklapyje teigiama, kad perkant žaislą, visų pirma, vertėtų perskaityti ženklinimo etiketę, žaislo surinkimo, naudojimo instrukciją bei saugos patarimus. Svarbu įvertinti, ar žaislas tiks vaikui pagal amžių.

Prie surenkamų ar sudėtingos konstrukcijos žaislų turi būti pridedamos naudojimo instrukcijos, kurios privalo aiškiai atkreipti vartotojų dėmesį į pavojus, kurie atsiranda žaidžiant su žaislais, ir būdus tų pavojų išvengti. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar etiketėse esanti įspėjamoji informacija neįpareigoja tėvų ar vaikų prižiūrėtojų stebėti žaidžiantį vaiką. Jei žaislas nėra paženklintas valstybine kalba, vertėtų jo nepirkti.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus