Vokietijos partijos pradeda oficialias derybas dėl „didžiosios koalicijos“

Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį susitiko su dviejų mažiau vietų federaliniame parlamente turinčių partijų vadovais ir pradėjo oficialias derybas dėl naujos koalicijos, po rinkimų praėjus maždaug keturiems mėnesiams.

A. Merkel konservatyviosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) ir jos partnerės Bavarijoje Krikščionių socialinės sąjungos (CSU), taip pat centro kairiosios Socialdemokratų partijos (SPD) pozicijos susilpnėjo per rugsėjį įvykusius nacionalinius rinkimus, tačiau gerokai sustiprėjo neseniai įkurta nacionalistų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), pasisakanti prieš imigraciją.

Jau daug metų vadovaujančios kanclerės pastangos sukurti dar neišbandytą koaliciją su žaliaisiais ir libertarine Laisvąja demokratų partija (FDP) pernai žlugo, todėl vyriausybės formavimas užsitęsė ilgiausiai per Vokietijos pokario istoriją.

Penktadienį eidama į susitikimą A. Merkel sakė, kad anksčiau vykusios išankstinės trijų partijų derybos sukūrė „labai gerą pagrindą“. Ji nurodė dabar sutelksianti dėmesį į naujos vyriausybės programą, turinčią užtikrinti Vokietijai galimybę atremti skaitmeniniame pasaulyje kylančius iššūkius ir išlaikyti užsienio investicijų srautą.

Nors politinį frontą krėtė sumaištis, Vokietijos ekonomika pastaraisiais mėnesiais išliko stabili.

Socialdemokratų lyderis Martinas Schulzas išreiškė viltį, kad derybos, kurias partijos tikisi užbaigti per dvi savaites, bus „sparčios ir konstruktyvios“.

„Europos Sąjungai reikalinga stipri, proeuropietiška Vokietija“, – pridūrė buvęs Europos Parlamento pirmininkas.

Vis dėlto M. Schulzas susiduria su dalies savo partijos narių griežtu nusistatymu prieš pastangas atnaujinti „didžiąją koaliciją“, valdžiusią Vokietiją nuo 2013 m.

CSU vadovas Horstas Seehoferis savo ruožtu sakė, kad jo partija eina į derybas su „gera valia“. Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad šios pastangos gali būti nesėkmingos, jeigu SDP nariai balsuodami atmes būsimą susitarimą.

www.bns.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus